Sata express czy m.2? Czym różnią się te złącza?

| 3 Komentarze
Objaśniamy jak działają i czym różnią się złącza Sata express i m.2

Szybkie dyski SSD wymusiły stworzenie interfejsu, który zapewni jak najwyższą przepustowość. W ten sposób powstały dwa „nowe” złącza: SATA Express oraz m.2. Co to oznacza dla użytkownika? Czym są i jakimi charakteryzują się parametrami?

Polecane dyski SSD

Co to jest SATA Express?

SATA Express to nic innego jak standard PCI Express dostosowany tak, by wykorzystać istniejące już okablowanie i złącza. Dzięki temu nie było konieczności opracowywania nowych protokołów przesyłu danych, a jednocześnie udało się uzyskać wysoką przepustowość przy mniejszym zużyciu energii. SATA Express pozwala na podłączenie jednego nośnika PCI Express za pomocą nowego kabla lub dwóch SATA, jednak wtedy część złącza nie zostanie wykorzystana. Warto również pamiętać, że dysku SATA Express nie można podłączyć do zwykłego SATA. Natomiast samo złącze SATA Express jest wstecznie kompatybilne z SATA 6 Gb/s

Ranking najpopularniejszych dysków SSD 2017

1.

Dysk SSD ADATA SU800 128GB SATA3 (ASU800SS-128GT-C)
Dysk SSD ADATA SU800 128GB SATA3 (ASU800SS-128GT-C)
2.

Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240)
Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240)
3.

Dysk SSD ADATA SU800 256GB SATA3 (ASU800SS-256GT-C)
Dysk SSD ADATA SU800 256GB SATA3 (ASU800SS-256GT-C)

Asusowi udało się opracować technologię SRIS, która eliminuje wysokie koszta ekranowania PCI Express. Dzięki temu możliwe stało się wykorzystanie tanich kabli, ale jednocześnie wprowadziło brak kompatybilności ze starszymi kontrolerami PCI Express.

Wykorzystanie PCI Express nie tylko zwiększa prędkość przesyłu danych, ale także ma szereg innych zalet. Jedną z nich jest brak konieczności tworzenia nowych kontrolerów. PCI Express stanowi główną drogę komunikacji pomiędzy urządzeniami a procesorem nie wymagającymi pośrednika, w przeciwieństwie do popularnych interfejsów takich jak USB czy SATA. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia oraz uprościć budowę płyty głównej.

Przepustowość

SATA 6 Gb/s umożliwiło uzyskanie maksymalnej przepustowości wynoszącej około 555 MB/s. Dzięki przejściu na SATA Express i wykorzystaniu dwóch pasów PCI Express 2.0 zwiększono tę wartość do ok. 985 MB/s. W przyszłości ma to być nawet 1970 MB/s, a najprawdopodobniej nie będzie to ostatnie podwojenie przepustowości.

Co to jest m.2?

m.2 pełni podobną funkcję co SATA Express. Umożliwia więc podłączenie niewielkich nośników danych, ale także karty Wi-Fi czy modemy GSM korzystające ze złącza PCI Express.

Przepustowość

m.2 już na tą chwilę zapewnia większą przepustowość niż SATA Express. Standard korzysta z czterech pasów PCI Express udostępniając przepływ danych na poziomie dwukrotnie większym. Warto jednak pamiętać, że SATA Express jest standardem przejściowym, więc za jakiś czas jego ograniczenia powinny zostać wyeliminowane. Domyślnie w komputerach ma być w pełni wykorzystywane łącze PCI Express.

SATA Express czy m.2?

Choć standard m.2 charakteryzuje się obecnie większą przepustowością, to wiele z dysków SSD M.2 nie pozwala uzyskać większej prędkości przesyłu danych. Może to wynikać z faktu, że producent ograniczył przepustowość nośnika. Problem z m.2 może pojawić się również w przypadku modernizacji komputera. Aby wykorzystać możliwości dysków m.2 należy kupić płytę główną z najnowszymi chipsetami H97 oraz Z97. Bez wbudowanego złącza i kontrolera nie da się zainstalować nowego dysku. Pewnym rozwiązaniem dla komputerów stacjonarnych jest kupno adaptera m.2 występującego w formie karty rozszerzeń.

Pomimo to SATA Express jest dopiero raczkującym standardem, dlatego też ilość dostępnych na rynku dysków jest mniejsza niż w przypadku m.2

4,0
4 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

WItam,

Rozumiem że jak na płycie głównej mam 6 złącz SATA 3 i 2 SATA Express to mogę podłączyć 6 urządzeń SATA ( np napęd optyczny i 5 dysków klasycznych) + 2 dyski SSD które mogą być z interfejsem SATA lub SATA express (do SATA express)?
Do podłączenia dysku SATA pod SATA express potrzebuję specjalny kabelek czy będzie zwykły kompatybilny?

Jestem w trakcie wybierania płyty głównej, procka i ramu i ta informacja może przeważyć nad wyborem między Intel a AMD.

Pozdrawiam.
Też czekam na odp.. Słuchaj, jeśli złożyłeś już PC to, jak byś zainstalował SSD M.2?
Poprzez przejściówkę na PCI-E, czy bezpośrednio w gniazdo M.2 (dokładniej w M.2 Shield, w MSI Z270 Gaming M7)?
Ja bym zainstalował w gniazdo na płycie.
PS. Płyty z chipsetem Z270 mają 2 porty M.2, z czego 1 posiada M.2 Shield, a drugi nie (M.2 Shield to nie jest nic innego jak radiator)
Specjalista Morele | 18:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.